Szkła okularowe

Wybór szkieł okularowych, to dla wielu pacjentów placówek optycznych poważny problem. Nie wiedzą oni czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szkieł, a lekarze i sprzedawcy, często nie potrafią wyjaśnić w przystępny sposób tej różnicy. Dobranie szkieł okularowych powinno uwzględniać kilka kluczowych czynników.

Ważny jest przede wszystkim rodzaj oprawy, materiał oprawy, wartość recepty okularowej, przeznaczenie okularów i oczywiście nasze indywidualne oczekiwania. Dlatego, zanim wybierzemy szkła, wyjaśnijmy lekarzowi, który się nami opiekuje w jakim celu decydujemy się na wykonanie okularów. Powinniśmy wyjaśnić, gdzie będziemy w nich korzystać i ile godzin na dobę. Czy często siedzimy przy komputerze i czy biuro w którym pracujemy jest klimatyzowane. Wszystkie te informacje pozwolą lekarzowi lepiej i dokładniej dobrać dla nas szkła.

Po pierwszym wywiadzie i przeprowadzeniu badania optycznego, które jest niezbędne przy dopasowaniu szkieł, sprzedawca spyta nas, czy życzymy sobie, aby powłoka szkieł była antyrefleksyjna, czy też nie. Szkła pokryte taką powłoką kosztują nieco drożej, ale musimy pamiętać, że jest to inwestycja w komfort naszego widzenia. Powłoka taka pomaga w eliminacji odbitych promieni świetlnych dzięki optycznemu zjawisku interferencji fal świetlnych. Oznacza to większy komfort w przypadku korzystania z komputera czy oglądania telewizji.

Kolejnym zagadnieniem jest to z jakiego materiału będą wykonane soczewki. Każdy materiał bowiem posiada swoje unikalne wartości, wady oraz zalety. Tradycyjne soczewki, zbudowane są z organicznego tworzywa i są najbardziej polecane dla opraw pełnych, czyli takich, które otaczają soczewkę okularową z każdej strony. Oprócz nich istnieje też TRIVEX. To twardy i sprężysty materiał odporny na mechaniczne uszkodzenia. Został on zaprojektowany dla osób, które uprawiają sport lub inną aktywność podczas której istnieje możliwość uszkodzenia okularów.

Ostatecznie jest jeszcze soczewka wysokoindeksowa. Jej główną zaletą jest to, że jest niezwykle lekka.