Soczewki kontaktowe

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy zmuszeni są żyć z wadą wzroku. I choć nadal wiele osób wybiera tradycyjne okulary, to coraz chętniej sięgamy po wygodniejsze i prawie niewidoczne soczewki kontaktowe.

Soczewki są coraz częstszym wyborem, gdyż ich noszenie jest po prostu dla nas praktyczne i łatwe. Soczewki gwarantują większy komfort i nie ingerują w nasz zewnętrzny wygląd. Wiele osób po prostu nie lubi siebie w okularach lub te przeszkadzają im w uprawianiu ulubionych sportów czy przy dowolnie wybranej aktywności. Istnieje też spory procent osób, które mają szczególnie dużą wadę wzroku i w ich przypadku noszenie okularów wiązałoby się z koniecznością zastosowania bardzo silnych szkieł, które nie są lekkie ani ładne. Ponadto w przypadku zastosowania soczewki odchodzi denerwujący problem zaparowanych okularów, konieczności codziennego, kilkukrotnego ich przeczyszczania czy ciągłego uważania, aby tylko się nie porysowały.

Atutem soczewek jest też ich ogromny wybór. Mamy tutaj soczewki progresywne, soczewki kolorowe. Możemy zdecydować się na wersję jednodniową lub całodobową w której możemy swobodnie spać czy odpoczywać. Na rynku znajdziemy także soczewki do tygodniowego, a nawet miesięcznego wykorzystania. To zróżnicowanie soczewek pozwala nam dostosować ich użyteczność do naszego codziennego komfortu oraz przyzwyczajeń. Na przykład soczewki jednodniowe są idealnym rozwiązaniem, kiedy jedziemy na wakacje lub udajemy się w podróż i nie mamy czasu ani ochoty zajmować się higieną soczewek. Do tych nie musimy stosować specjalnych płynów do pielęgnacji, ponieważ po dniu noszenia po prostu je wyrzucamy. To także idealne rozwiązanie dla wszystkich alergików. W przypadku niedostatecznego wyczyszczenia soczewki z pyłków nie aplikujemy ich do oka dnia następnego.

Należy jednak pamiętać, że dobór soczewki nie jest całkowicie dowolny. Bardzo duży wpływ na dobór odpowiednich soczewek ma indywidualna tendencja każdego z nas do wysychania oczu. Dlatego przynajmniej za pierwszym razem, przyda nam się tutaj profesjonalna pomoc okulisty.