Optometria

Choć zwykliśmy przyjmować, że to okulista jest jedynym lekarzem, który może dokonać oceny stanu naszego wzroku, coraz częściej zmieniamy zdanie na ten temat. Optometria, doskonale znana w państwach Europy Zachodniej, zyskuje na popularności także w Polsce, a optometryści przyczyniają się do tego, że wiele widzących coraz gorzej osób może cieszyć się z odzyskanej przez siebie możliwości doskonałego widzenia.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta ma za zadanie dobór odpowiedniej korekty okularowej, na tym jednak nie kończą się jego możliwości. Jest on w stanie również przepisać pacjentowi właściwe soczewki kontaktowe, może prowadzić rehabilitację widzenia, jest też odpowiedzialny za sprawdzanie, czy w układzie wzrokowym pacjenta nie dochodzi do zmian o charakterze chorobowym. Gdy te się pojawią, kieruje pacjenta do okulisty, może jednak również zlecić mu dodatkowo wizytę u innego specjalisty, aby leczenie było jeszcze skuteczniejsze.

Znaczenie optometrii rośnie także w Polsce. Optometrysta jest więc specjalistą pierwszego kontaktu, którego warto odwiedzić choćby wtedy, gdy pacjent zaczyna zmagać się z problemem niewyraźnego widzenia, zmęczenia oczu, zamazywania się obrazu, zeza lub niewyraźnego widzenia. Tu warto podkreślić, że optometrysta i okulista dzielą się obowiązkami. Do tego drugiego warto udać się w przypadku zaczerwienienia oka, stanu zapalnego, czy też związanych z okiem dolegliwości bólowych.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku w Gostyniu zwykle zaczyna się od wywiadu z pacjentem. W czasie jego trwania optometrysta stara się zdefiniować największe problemy osoby, która pojawia się u niego z prośbą o pomoc. Potem następuje właściwe badanie ostrości wzroku. Jest ono bardzo ważne. Umożliwia określenie, z jaką wadą wzroku mamy do czynienia. Pozwala też odpowiedzieć na pytanie o to, jak dokonać jej korekty. Ostatnim etapem wizyty jest dobór odpowiednich szkieł okularowych lub soczewek. Jeśli zostanie on dokonany we właściwy sposób, pacjent może liczyć na to, że jakość widzenia poprawi się znacząco.