Okulary sportowe

Okulary sportowe powinny być szczególnie trafnie dobrane. W innym przypadku staną się nie tylko nieprzydatne, ale wręcz będą nam przeszkadzać podczas aktywności fizycznej.

Okulary sportowe korekcyjne zaczęły być projektowane stosunkowo niedawno. Wcześniej ani projektanci, ani tym bardziej producenci nie dostrzegali tej niszy rynkowej. Powodem, dla którego zwlekano z produkcją okularów sportowych, jest też trudność dopasowania do nich szkieł korekcyjnych. Silna krzywizna wywołuje bowiem liczne zakłócenia widzenia w soczewkach niedostosowanych do takich opraw.

Zaletą okularów sportowych jest oczywiście ich kształt, który powinien być tak wyprofilowany, aby okulary przylegały do twarzy. Bardzo ważne jest, aby soczewki w okularach sportowych były nie tylko lekkie, ale także wytrzymywały uderzenia i były odporne na zarysowania. W przypadku rowerzystów należy wybierać te modele, które mają dobry filtr UV. Rowerzyści i kolarze często też korzystają z okularów o lustrzanej powłoce i kolorowych szkłach. W przypadku osób uprawiających biegi panuje zaś pewna dowolność. Podczas biegania nie rozwija się aż takich prędkości, jak na rowerze lub motorze, więc ochrona oka będzie zagwarantowana nawet przy nieco mniej opływowych i przylegających okularach. Przyda nam się oczywiście też filtr UV oraz lekko barwione szkła. Z kolei w przypadku miłośników turystyki górskiej i pieszych wypraw na wysokościach, należy nie zapomnieć o dobrym antyrefleksie. Dobrym wyborem będą okulary przyciemniane, czyli takie o szkłach zabarwionych w całości lub cieniowanych. Podobne wymagania dotyczą miłośników białego szaleństwa. Wybierając się na narty musimy przede wszystkim zadbać o to, aby okulary posiadały bardzo mocno filtr UV. Światło odbijające się na śniegu i długa obecność na słońcu może negatywnie wpłynąć na nasze widzenie. Z tego samego powodu konieczne będą powłoki, które chronią nasz wzrok przed świetlnymi refleksami. Nasłonecznienie na stoku może być o wiele bardziej dotkliwe niż w mieście.