Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne przyjęto traktować jako modny dodatek do stroju. Jednak mają one więcej funkcji i jeśli zostaną dobrze dobrane, to są poważnym wsparciem dla naszego wzroku. Dobre jakościowo soczewki chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne.

Oczywiście nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne mają dodatkowe funkcje. Te lepsze jakościowo także kosztują nieco więcej, ale w tym przypadku należy ten wydatek traktować jak inwestycje w swoje zdrowie. Na rynku znajdziemy między innymi okulary z podstawowym filtrem UV. Taki filtr, w zależności od mocy, chroni oczy częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Okulary tego typu doskonale nadają się do noszenia w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Kwestią indywidualną jest tutaj sam dobór mocy filtra oraz stopnia przyciemnienia. Zależy to ściśle od naszej wrażliwości na światło.

Kolejną propozycją są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Nie tylko niwelują one szkodliwe dla oczu światło, które odbija się na jasnych powierzchniach, ale dodatkowo filtr polaryzacyjny sprawia, że drgania fali świetlnej powodujące powstawanie odbić, znikają. Dzięki temu kolory są prawdziwe, żywe i nie męczą oczu. Tego typu okulary doskonale sprawdzają się zimą i są szczególnie polecane dla osób, które uprawiają sporty zimowe. Także w tym przypadku stopień przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem zależy od kategorii i mocy zastosowanego filtra UV. Dlatego okulary najlepiej jest dobierać indywidualnie, korzystając z pomocy i porady optyka.

Na rynku znajdziemy też okulary z filtrem fotochromowym, który przepuszcza światło w różnym stopniu w zależności od tego, jak silne jest nasłonecznienie. Dzięki temu umożliwia dobre widzenie, jednakowo w warunkach niedostatecznego naświetlenia, jak i wtedy gdy światło słoneczne jest wyjątkowo intensywne. Filtry tego typu stosuję się najczęściej w okularach korekcyjnych, gdzie osoby z wadą wzroku, mogą jednocześnie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem.